ما رژیم می‌گیریم یا رژیم ما را می‌گیرد؟!

وقتی صحبت از لاغری و تناسب اندام می‌شود، اولین گزینه ای که به ذهن افراد می‌رسد رژیم گرفتن و کنترل کالری ورودی به بدن است. در واقع رژیم‌ها سعی در کنترل کالری دریافتی بدن دارند؛ و شما را از خوردن بعضی از غذا ها منع می‌کنند و به خوردن بعضی دیگر هم تشویق می‌کنند . رژیم‌های غذایی از شما می‌خواهند چه غذایی را در چه زمانی بخورید و چه غذایی را در چه زمانی نخورید.

رژیم و سوخت‌وساز بدن

در واقع رژیم ها وهمه روشهایی که به شما برنامه‌ی غذایی می دهند؛ سعی در دخالت در سیستم سوخت‌وساز بدن دارند . و به این ترتیب باعث مختل کردن سوخت و ساز بدن می‌شوند. در دوره رایگان خوش اندام در مورد این که چگونه رژیم باعث می‌شود سوخت و ساز بدن مختل شود، صحبت می‌کنیم . اما حالا صرف نظر از این موضوع فرض می‌کنیم که رژیم ها  یکی از موثرترین روش‌ها برای کاهش وزن اضافی بدن باشند.

شما حدس می زنید افرادی که رژیم غذایی را برای کاهش وزن خود انتخاب می‌کنند چه قدر در این روش موفق می‌شوند؟

تحقیقات نشان داده است ؛از هر صد نفر کسانی که تصمیم می‌گیرند با یکی از همین رژیم های غذایی وزن خودشان را پایین بیاورند، نود نفر آن‌ها قبل از پایان رژیم لاغریشان شکست می خورند و رژیم را رها می کنند. و فقط ده نفر موفق به ادامه رژیم تا پایان دوره می شوند. تا این جا متوجه می‌شویم که اگر شما رژیم غذای را برای تناسب اندام انتخاب می کنید فقط ده درصد احتمال موفق شدن در رژیم لاغری را دارید .

حالا با گمان به این که شما جزء آن ده درصد هستید و توانسته‌اید با تحمل گرسنگی و شرایط سخت آن رژیم به تناسب اندام برسید. سوال بعدی این است که آیا بعد از پایان و رها کردن رژیم شما باز هم دچار اضافه وزن نخواهید شد؟

عاقبت رژیم:

اگر جواب تلخ و منطقی این سوال را می‌خواهید باید بگویم بسیاری از این افراد بعد از دوره رژیم دوباره دچار اضافه وزن می‌شوند، خانم ملیکا یکی از شرکت کنندگان دوره در زمانیکه شصت روز از دوره خوش اندام را سپری کرده بودند، گفتند: هر بار که رژیم می‌گرفتم و با ورزش‌های منظم و اجباری موفق به کاهش وزن می‌شدم. بعد از رسیدن به وزن دلخواهم انگار که از زیر بار شکنجه رها شدم.دقیقا از فردای آن روزی که متوجه می‌شدم به اندازه ی کافی لاغر شدم، با حرص و ولع زیاد می‌رفتم سراغ خوردن خوراکی‌هایی کهدر طی این مدت منع شده بودم یا اینکه فقط می‌تونستم مقدار کمی بخورم. خلاصه اینکه دلی از عزا در میاوردم و وقتی به خودم می ‌آمدم دوباره چاق شده بودم.

متاسفانه این تجربه زندگی خیلی از افرادی است که بارها و بارها طعم تلخ شکست را تجربه کردند و بیشتر از دفعه قبل دچار اضافه وزن می‌شوند. دانستن صحت این موضوع هم کار سختی نیست. چرا که اگر این موضوع صحت نداشت، با رژیم هایی که در گذشته برای کاهش وزن تجربه کرده بودید قاعدتا باید به تناسب اندام دلخواه می‌رسیدید. و اگر جزء کسانی هستید که تا الان رژیم لاغری را تجربه نکرده اید، مطمئناً افرادی را در اطراف خود می‌شناسید که چنین شکستی را تجربه کرده اند آن هم نه یک بار بلکه چندین بار .

چرا رژیم ها انقدر گسترش دارند؟

 تا کنون بیش از بیست و پنج هزار کتاب با عنوان‌های رژیم‌های لاغری نوشته و منتشر شده است. که هر کدام از آن ها حاوی اظهارات ضد و نقیض هستند، و به یک صنعت مولتی میلیارد دلاری در دنیا تبدیل شده اند.

ممکن است که خیلی از افراد، از جمله شما،تجربه سردرگمی استفاده از این کتاب ها و اجرای دستورات ضد و نقیض و برنامه های متفاوت این ها را داشته باشید. اگر شما هم به این نتیجه رسیده اید که ممکن نیست برای کاهش وزن با رژیم به نتیجه برسید. و برای همیشه لاغر بمانید. همین الان برای همیشه رژیم های غذایی را فراموش کنید . رژیم های غذایی تمریناتی را به شما می‌آموزند که چگونه چاق‌تر بشوید و احساس تلخ شکست خوردن را با تمام وجود احساس کنید. هر چه قدر افراد رژیم های غذایی بیش تری را تجربه می‌کنند، بیشتر می پذیرند که نمی توانند لاغر بشوند. جلوگیری از مصرف غذا بدترین کاری است که شما برای کاهش وزن خود انجام می‌دهید. یعنی به جای تعمیر شیر آبی که چکه می‌کند ، فلکه ورودی آب را ببندید!!!

اکنون وقت آن رسیده‌است که:

شیر آب را تعمیر کنید!!!

اگر رژیم لاغری برای کاهش وزن مفید نیست. پس باید چه روش اصولی یا متفاوتی را انتخاب کنیم. روشی که مطمئن و بدون بازگشت باشد و از همه مهم‌تر بدون عوارض باشد تا بتوانید لاغری سالم و بدون بازگشتی داشته باشید. حالا سعی می‌کنم به طور خلاصه توضیح دهم،چگونه رژیم باعث چاقی و اضافه وزن در افراد می شود؟

این یک واقعیت است شاید بعضی از شما عزیزان به طور تجربی خودتان به این حقیقت رسیده باشید ولی شاید علت این که چه طور رژیم عامل چاقی است را نمی دانید. بیاید کمی با درک عمیق تر به سیستم سوخت و ساز بدنمان توجه کنیم .

سرعت سوخت و ساز بدن افراد با هم متفاوت است. حتماً دیده اید افرادی را که بیش‌تر از شما غذا می‌خورند اما با کمال تعجب همیشه لاغر هستند این افراد سرعت سوخت و ساز بدنشان بیش‌تر از افراد دیگر است.خلاصه این که بدنشان خیلی زود غذا را هضم و جذب می کند. حالا این چه ربطی به رژیم دارد؟ 

 وقتی رژیم می‌گیریم چه اتفاقی در بدنمان می‌افتد؟

وقتی ما تصمیم می‌گیریم، رژیم را به عنوان یک روش برای کاهش وزن انتخاب کنیم و دوره رژیم را آغاز می‌کنیم ناچار هستیم خود را از خوردن بعضی از غذا ها و خوراکی ها محروم کنیم. و گاها گرسنگی را تحمل کنیم.بدن کمبود غذا و گرسنگی را یک تهدید به حساب می‌آورد و احساس می‌کند شما در شرایط قحطی غذا قرار گرفته اید. بنابراین اول شروع می‌کند به پایین آوردن سرعت سوخت و ساز بدن و برای این که جبران کمبود غذا را در بدن بکند انرژی را کمتر به اندام های حیاتی بدن مثل دست و پا می‌رساند و حتی سعی می‌کند قسمتی از این انرژی را هم ذخیره کند. چون سعی دارد؛ با این جیره بندی درست این دوران بحران و کمبود غذا را کنترل بکند تا به بدن آسیبی نرسد.

درست به همین علت است که موقعی که رژیم داریم.احساس کرختی و بی حسی در بدن می‌کنیم. انگار که رژیم ما را گرفته!

بدن این روال را ادامه می‌دهد تا زمانیکه متوجه می‌شود؛ ما عمداً این تهدید را برایش ایجاد کرده‌ایم در نتیجه این تهدید را خطرناک و به ضرر خودش می‌داند و شروع می‌کند به مقابله کردن با رژیم تا ما را از ادامه رژیم منصرف کند. که البته در نود درصد مواقع بدن هوشمند ما یا بهتر بگویم ضمیر ناخود آگاهمان موفق می‌شود و ما را ناچار به رها کردن برنامه ریزی رژیم می‌کند.

اما در بین ما افرادی هستند که سر سختی بیشتری به بدنشان نشان می‌دهند و برنامه رژیم را به پایان می‌رسانند که البته ممکن است که کاهش وزن هم داشته باشند. اما بیایید ببینیم بعد از رژیم چه اتفاقی برای بدن این افراد می افتد.

نتایج تحقیقات:

طبق یک آزمایشی که در یک دوره‌ی سه ماه بر روی افراد داوطلب انجام دادند یک شرایط قحطی برای این افراد فراهم کردند . حالا این که طی این سه ماه چه تغییراتی در رفتارهای اجتماعی این افراد به وجود آمد را اصلا کاری نداریم . (قطعا تجربه کردید یا در اطرافیانتان مشاهد کردید که معمولا پرخاشگر ،بی حوصله ، کسل و دچار کمبود تمرکز میشوند).

امابعد از این سه ماه این افراد را به حالت اولیه و روند عادی زندگی خودشان که قبل از رژیم داشتند برگرداندند و محققان شاهد این بودند که اکثر این افراد هشت برابر بیشتر غذا می‌خورند حتی با سرعت بیشتری نسبت به قبل از آزمایش غذا می‌خورند . این افراد در طول این آزمایش رفتار و شیوه غذا خوردنشان تغییر کرده بود. بعد از دوره رژیم این رفتار هم در ما ایجاد می‌شود و نسبت به غدا خوردن ولع نشان می‌دهیم. علتش هم این است که بدن مان این تهدید را جدی گرفته است. پس برای این که بتواند خودش را برای تهدید آینده آماده نگه دارد؛شروع به ذخیره هر چه بیشتر و سریع تر انرژی به صورت چربی می‌کند. همین است که بعد از رژیم وزنی که کم کردیم دوباره بر می‌گردد.منتهی این بار بیشتر از قبل و بسیار سریع‌تر از قبل.

پس باز هم به فکر کاهش وزن می‌افتیم و یک رژیم دیگر و البته با یک آب و تاب دیگر و باز هم بیشتر از قبل وزنی چاق می شویم و این چرخه معیوب همین طور ادامه خواهد داشت تا جای که تبدیل می شود به حجم زیاد چربی و اضافه وزن در بدن . جالب است نه!

دلیل بازگشت سریع وزن وسایز کم شده با رژیم:

حدس می‌زنم خیلی هایتان این شرایط را تجربه کرده اید. ممکن است بعضی از دوستانی که در این دوره شرکت کرده‌اند اضافه وزن نداشته باشند و یا ممکن است بعضی از دوستان هم معتقد باشند با رژیم هم می توانند کاهش وزن داشته باشند و این کاهش وزن را هم می توانند حفظ بکنند . در پاسخ به این افراد باید گفت که ممکن است که مجبور باشند برای همیشه از خوردن بعضی از غذا ها و خوراکی های مورد علاقه شان صرف نظر بکنند و یا با کم خوری همیشگی گرسنگی را تحمل کنند.

آزادی در مصرف مواد غذایی

آن چه که ما می دانیم این است که خداوند هیچ چیزی را بیهوده خلق نکرده است . خداوند این همه نعمت های فراوان خوراکی های گوناگون و متنوع را خلق کرده است تا ما بخوریم و لذت ببریم و همیشه سلامت و خوش اندام باشیم . شاد بودن چیزی است که خداوند ما را به خاطر آن خلق کرده است . یعنی لذت بردن از پروسه لذت بخش زندگی و رشد و تعالی خودمان و دنیای اطرافمان . آیا ما می توانیم بدون لذت بردن از زندگی  و با تلخی و ناراحتی و احساس عذاب وجدان باعث رشد خودمان و جهان اطرافمان بشویم ؟ قطعاً نه . پس راهی وجود دارد که از خوراکی های خوب و خوش مزه و غذا های دوست داشتنی لذت ببریم و در عین حال هم سالم باشیم  هم خوش اندام .

من در این مسیر به شما کمک خواهم کرد تا طعم زندگی زیباتر ولذت بخش تر را بچشید در عین حال که بسیار هم خوش اندام خواهید شد.اگر تجربه جالبی از رژیمهای غذایی یا برنامه هایی که قبلا اجرا کردید به خاطر دارید. و یا اینکه رها شدن از فکر رژیم و برنامه غذایی برایتان دستاوردهای خوبی داشته است. خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط

اشتراک
مرا مطلع کن وقتی
guest
8 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه
سمیرا
4 سال قبل

ما بر این باوریم که با کم خوری،رژیم،گیاه خواری و….نمیشه لاغر شد .
کره بادام زمینی بخور لاغرکننده ست
سینه مرغ کبابی رژیم خوبی هست.
صبحانه تخم مرغ آبپز غذای رژیمی عالیه
……
…..
…..
افراد چاق نمیتونن با این کارها لاغر بشن ،چون پرخوری نکردن در توان افراد چاق نیست .
شاید افرادی بتونن با رژیم مدت مقطعی کم بخورن ؛اما تا آخر عمر خیلی سخت و حتی غیر ممکنه .
مسیر پرخوری و مسیر به اندازه خوردن کاملا جداست.وقتی ذهن دستور میده زیاد بخور ،شما نمیتونین کم بخورین .
وقتی ذهن دستور میده برو آشپزخونه شما نمیتونین برین تو اتاق .
شاید افراد چاق با سختی ،برخلاف میل ذهنشون عمل کنن اما مطمینا نمیتونن تا اخر عمر ادامه بدن .
باید ذهن دستور بده تا پرخوری نکنن و برای این کار باید ابتدا اصول خوردن و نوشیدن رو آگاهانه یاد بگیرن و بعد به ناخودآگاهشون منتقل میشه .
مسیر خوش اندام با لذت و راحت ،ذهن ما رو خوش اندام کرد و ما کوچکتررین کاری برای ساخت انداممون نمیکنیم و با خیال آسوده از اندام زیبایی که داریم برای موفقیت های زندگی در تلاشیم .

سمیرا
4 سال قبل
در پاسخ به  زهره مرادی

سیم کشی مغز رو از اول انجام میدیم ?

راضیه
4 سال قبل
در پاسخ به  سمیرا

سمیرا جان چقدر خوب و عالی توضیح دادی،
وقتی ذهنمون رو خوش اندام کنیم نا خودآگاه انداممون هم خوش اندام میشه
خوب قاعدتا در افراد چاق ذهنی چاق وجود داره ، که مبتلا به چاقی هستن،
وقتی به دنیا اومدیم ذهن ما با باورهای غلط خوردن توسط اطرافیان رشد و پرورش پیدا کرده
از جمله باورهای غلط از دوران کودکی تا به الان:
ما تو خونوادمون ارثی چاقیم
بخور تو رشدی
صورتت تپل باشه قشنگتره (تحریک شدن برای خوردن بیشتر)
و خییییلی باورهای غلط دیگه که از بچگی تا به الان توی ذهنمون پرورش پیدا کرده

حالا دوره ی خوش اندام کاری کرده که بتونیم ذهنمون رو فلش کنیم و به حالت کارخونه که همون بدو تولد هست برگردونیم و از نو با باورهای درست غذا خوردن آپدیتش کنیم تا همونجور که به راحتی چاق شدیم به همون راحتی و اابته بدون عذاب وژدان و با لذت به اندام ایده آلمون برسیم
من با تمام وجودم از خانم مرادی عزیزم که با صدای دلنشینو آرامشبخششون به ما آموزش دادن تا یک زندگیه جدید و زیبا با اندام زیبا شروع کنیم سپاسگزااارم
⚘⚘⚘⚘♥️♥️♥️♥️

سمیرا
4 سال قبل
در پاسخ به  راضیه

بله خوش اندام عزیززم . ما خوش اندامی ها از بدو ورود به دوره تجربه های لذت بخش رو داشتیم و این مسیر تا اخر عمر برای ما پایداره ?

راضیه
4 سال قبل
در پاسخ به  سمیرا

خدارو بینهایت شکککر ???

maryam.mirshekar
3 سال قبل

خانم مرادی عزیز
ممنون بابت پیامهای پر از اگاهی که در اختیارمون قرار میدین

معصومه
معصومه
3 سال قبل

قبلن وقتی به اطرافیانم توجه میکردم میدیدم که مادرم با مقدار کم غذا یکی از اشناها مون که سه برابر مادرم غذا میخورد اما متناسب بود به این باور رسیده بودم که چاقی ارثیه به میزان خوردن و حجم غذا بستگی نداره اصلن خوش اندام بودن یه شانسه که خدا به همه نمیده
اما الان با اموزش های دوره خوش اندام یاد گرفتم واقعا حجم غذا باعث چاقی نیست بلکه نیاز واقعی بدن ما هست که مشخص میکنه چه میزان وچه موقع غذا خوردنم که به تناسب اندام یا اضافه وزن منحر میشه وقتی با زبان بدنم اشنا باشم باهاش دوستانه رفتار کنم نیازی نیست ترس غز اضافه وزن و چاقی داشته باشم. ممنونم خانم مرادی عزیز برای اگاهی هایی که بی منت در اختیارم میزارید????